Almanya eski şansölyesi Schröder; ‘’Kartepe Zirvesinin sonuçları iyilik için kullanılabilir’’

Bu yıl 4. sü düzenlenen 2022 Kartepe Zirvesi ilk günü açılış konuşmalarıyla başladı.

Almanya eski şansölyesi Schröder;  ‘’Kartepe Zirvesinin sonuçları iyilik için kullanılabilir’’

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde her yıl dünyayı ve insanlığı ilgilendiren bir temayla toplanan zirvede bu yıl “Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü” konusu ele alınacak. Zirveye 24 ülkeden 350 akademisyen ve ekonomist katılacak. Zirvede pandemiyle sarsılan, iklim değişikliğiyle ilgili dünyanın yakın geleceğine dair senaryolar ele alınacak. Zirvenin açılış konuşmacılarından olan Almanya eski şansölyesi Gerhard Schröder, “Kartepe Zirvesi ileriye yönelik adımlar atmamızı sağlamaktadır. Ve buradan çıkan sonuçları iyilik için kullanabiliriz.” dedi.

 

GENİŞ KATILIM

Sunuculuğunu Jülide Ateş’in üstlendiği, Dirençli Şehirler ve Şehrin Dönüşümü temalı zirvede açılış oturumuna Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ev sahipliği yaptı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton açılışa konuşmacı olarak katıldı. Diğer katılımcılar şu şekilde: Gerhard Schröder, So- yeon Schröder-Kim, Doç. Dr. Figen Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Aslan, Büyükşehir Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipoğlu, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Yavuz Selim Kapancı, Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Cumhurbaşkanlığı Etik Kurulu Üyesi İbrahim Karaosmanoğlu, siyasi parti il başkanları ve sivil toplum kuruluş temsilcileri. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz rahatsızlığı nedeniyle programa katılamadı.

 

“ŞEHİR VE KENTSELLEŞMENİN SORUNLARINI GÖRMELİYİZ”

Türkiye’ye sempatisiyle bilinen, iç ve dış siyasette izlediği tutarlı politikalarla tanınan Almanya eski şansölyesi Gerhard Schröder, “Nazik davetlerinizden ötürü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim. 2022 Kartepe Zirvesi dirençli şehirler temasıyla gerçekleşiyor. Bu temayı seçmek, şehrin dönüşümüne odaklanmakla aslında en önemli konuya parmak basıyorsunuz. Şehir ve kentselleşmenin sorunlarını görüp bunu kalkınma durumuna çevirmek zorundayız.” dedi.

 

‘’RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI DURDURULMALI’’

Dünyanın güncel gündemine değinen Schröder, “Rusya, Ukrayna’ya savaş açmış durumda. Ukrayna halkının ızdırabına sebep olan bu savaş en kısa zamanda durdurulmalıdır. İki ülkenin arasında müzakerelerin hızlı sonuç vermesi ve sonucunda ateşkes olması lazım. Bu konuda da gücü yeten herkes bu çabalara dahil olmalı ve bu savaş durdurulmalı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çabaları çok kıymetlidir. Umuyoruz ki bu çabalar başarıya ulaşacaktır. Son zamanlarda pek çok görüşmelere gerçekleşti. Ancak Rusya’nın güvenlik endişeleri kendine bir yer bulamıyor. Batı’nın uygulamaları istikrarsız tepkilere sebep oldu. Geleceğe baktığımız zaman bunları iyi görmeliyiz. Politik, sivil bağlarımızı toptan atmamalıyız. Çünkü bütün çarpıcı gelişmelere rağmen bütün umudumuz barış ve güvenlik için kurulacak diyaloglardır. Bu bağların devam etmesi için ben de üzerime düşeni yapacağımı ifade etmek isterim’’ dedi.

 

“HEPİMİZ BARIŞ VE GÜVENLİĞİN TESİSİ İÇİN ÇABALIYORUZ”

Schröder sözlerine şöyle devam etti; ‘’Dünya pek çok alanda değişiklik yaşamakta ama bu savaş uluslararası ilişkileri temelden sarsmıştır. ABD ve Asya kıtasında da hissedilmektedir. Aynı şekilde sonuçlara baktığımız zaman ve zirvenin konusuna odaklandığımız zaman güvenlik meseleleri ve savaşın etkileri elbette şehirleri de etkilenmekte. Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım öncelikle küreselleşmeyle karşı karşıyayız. Halklar ve ülkeler arsında ciddi rekabet mevcut. Hepimiz barış ve güvenliğin tesisi için çabalıyoruz.” 

 

“BÖLGESEL İŞ BİRLİĞİ ÖNEMLİ”

Türkiye ve Almanya’nın özel sorumlulukları olduğunun altını çizen Schröder, Türkiye ve Almanya’nın fikir birliğinin olduğunu söyledi. Schröder, “İki ülkenin küresel barış savunuculuğu ve çerçevelere dayanan fikirler konusunda da birliği var. Küresel serbest ticaretin desteklenmesi konusunda da ülkelerimizin ortak noktaları vardır. Birçok konuda ortak çabalarımız var. Çok taraflılık küresel sorunları çözmekte elzemdir. Çevrenin korunmasında da el ele çalışıp bunu gerçekleştirmeliyiz. Tek bir küresel güç bütün bu sorunları tek başına çözmeye yetmeyecektir. Dolayısıyla bölgesel iş birliğinin özellikle komşu ülkeler tarafından önemsenmesi kalkınma ve halklarımızın barış içinde yaşaması çok önemlidir.” İfadelerini kullandı.

 

“TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR ÜLKE”

‘’Avrupa Birliği için hangi ülkenin değeri büyük dersek bunun cevabı Türkiye olacaktır. Türkiye güçlü bir ülkedir. Türkiye güvenilir bir NATO ittifakıdır. Bizlerle terörizmle mücadele konusunda fikir birliğindedir. Türkiye, Avrupa ve Asya’nın arasında önemli bir konuma sahiptir. Türkiye çatışmaların alanını kesecek güce sahiptir kendi bölgesinde. Ne yazık ki Avrupa’da bunun değeri bilinmemektedir. Doğru yaklaşım çok taraflılık olacaktır. Bu zirvenizin başlığıyla ilişkili. Dirençli şehirler ve şehrin dönüşümü. 21. yüzyıl şehirlerin zamanı olacak. Hepimizin bu noktada uzun vadeli düşünmemiz gerekiyor. Uzun vadede biz yine aynı dünyada yaşayacağız. Ortak bir algıda toplaşıp sera gazı emisyonlarını azaltıp, iklim değişikliğiyle birlikte mücadele etmeliyiz. Yatırımları geleceklere dönük yapacaksak bu yönde yatırım yapmalıyız. En hayati kaynaklara ulaşmak için milyarlarca için başka bir zorluk haline gelecek. Günümüzde bile milyonlarca insanın temiz suya ulaşması zor. Emisyonların azaltılması için ve iklim değişikliği mücadelesi için el ele çalışmalıyız.” diye konuştu. Açılış programının sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Almanya Eski şansölyesine Hereke Halısı hediye etti. 

 

GERHARD SCHRÖDER KİMDİR?

Gerhard Schröder, 1980-1986 ve 1998-2005 yılarında Almanya Federal Meclisi üyesi olarak görev yaptı.1990’da Aşağı Saksonya Başbakanı seçildi. 27 Ekim 1998’de, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin yedinci Şansölyesi olarak yemin etti. 2005’e kadar bu görevde kaldı. Schröder, 2005’ten bu yana Nord Stream’in Hissedarlar Komitesi Başkanı, Hannover’de serbest avukatlık yapıyor. 2016’dan bu yana da Nord Stream 2 Hissedarlar Komitesi ile Hannover 96 Futbol Kulübü Denetim Kurulu başkanlıklarını üstleniyor. Aynı zamanda KG ve HerrenknechtAG’nin Denetim Kurulu Başkan Vekili olan Schröder, 2017’den beri de Rosneft Oil Company’nin Denetim Kurulu Başkanı.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5