Başkan Söğüt, “Körfez’i faiz yükünden kurtarmak için bu adımları attık”

Körfez Belediyesi, İlimtepe bölgesindeki arsayı sosyal projeler için Büyükşehir Belediyesi’ne verirken, SGK ve vergi borçları için de üzerinde cami ve okul bulunan arsaları verdi. Başkan Söğüt, “15 milyon TL’lik faiz yükünden belediyemizi kurtardık” dedi

Başkan Söğüt, “Körfez’i faiz yükünden kurtarmak için bu adımları attık”

Körfez Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda Körfez’in geleceğini ipotek altına alınan 450 milyon TL’lik SGK ve vergi borçlarını ödemiş, sadece yapılandırma dışında kalan miktar kalmıştı. O ve sonrasında kısım kısım ödenen borçlar ile birlikte oluşan 122 milyon TL’lik vergi ve SGK borcu ise son yapılandırma fırsatında üzerinde cami ve okul bulunan arsalar ile SGK’ya ait olan Belde Garajı’nın üst kısmındaki parselin devri ile ödendi.

TEK TEK GÖRÜŞÜLDÜ

Hem Büyükşehir’e arsa satışı hem de SGK ve vergi borçlarının üzerinde okul ve cami bulunan arsalara karşılık ödenmesiyle ilgili Körfez Belediye Meclisi olağanüstü toplandı. Toplantı öncesinde bu ay içerisinde yaşanan üzücü olaya değinen Başkan Söğüt, “Yaşanan üzücü olayda iki personelimiz hayatını kaybetti. Olayla ilgili inceleme ve değerlendirmeler emniyet ve savcılık tarafından devam ediyor” dedi. Başkan Söğüt, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla basın mensuplarının da gününü kutladı.

15 MİLYON TL’LİK FAİZ YÜKÜ

Devir ve satış işlemleri ile ilgili bilgi veren Başkan Söğüt, “2020 yılında 400 milyon TL’lik borcu yapılandırdık ve belediyemizi büyük yükten kurtarmıştık. Sadece bir kısmı yapılandırma dışında kalmıştı. O günden bu yana da hem SGK hem vergi borcu noktasında belediyemizin borçları ister istemez artış gösterdi. Geçmişten kalan borçla birlikte toplamda 122 milyon TL’lik bir borç var. Faiz yükünün daha da artmaması adına hem de 15 milyon TL’lik faiz yükünden kurtarmak adına bu adımı atmak istedik.

HAREKET ALANI SAĞLAYACAK

Her ay İller Bankası’nda bir miktarı kesiliyor zaten ama bu kesinti ödemeler için yetmiyor. Böyle bir fırsat çıkınca karşımıza kaçırmak istemedik. Bu fırsat belediyemizin hem bundan sonraki hizmetleri hem de bugünkü hizmetlerimiz açısından sağlıklı rahat bir hareket alanı sağlayacak” dedi.

ELVERİŞLİ BİR ALAN DEĞİLDİ

SGK’ya önerilen yerin yine SGK’ya ait olan Belde Garajı’nın arka kısmında kaldığını belirten Başkan Söğüt “24 metre genişliğinde 250 metre uzunluğunda dar uzun bir parsel. Biz burası için sanayi için dükkân yapabilir miyiz diye proje çalışması da yaptık. Mevcut parselin derinliği özellikle sanayi dükkânı yapmaya elverişli olmadığını gördük” dedi.

ÜZERİNDE CAMİ VE OKUL OLAN ARSALAR

“Bir önceki yapılandırma çerçevesindeki belde garajının haricindeki tüm parsellerin dışında okul var cami vardı” diyen Başkan Söğüt, “Bugün de aynı üzerinde cami ve okul bulunan arsalar. Zaten devlette olması gereken yerler. Yaptığımız şey gayet makul, mantıklı, ayakları yere basan çalışma. Bunu bugün yapabiliyoruz. Eğer bunu ıskalarsak yarın bize hesap sormanız lazım” ifadelerini kullandı. Devirler oy çokluğu ile kabul edilirken, İlimtepe’de sosyal konut olarak kullanılacak 40 dönümlük alanın 108 milyon TL’lik bedel ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne satışı oy birliği ile kabul edildi.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5