banner10

Kendi Enerjisini Üreten Belediye: Başiskele Belediyesi

Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye büyük önem veren Başiskele Belediyesi, Güneş Enerji Sistemi (GES) Projesi’ni ilçede yaygınlaştırarak enerjide tasarrufu artırmaya devam edecek.

Kendi Enerjisini Üreten Belediye: Başiskele Belediyesi

Sıfır Atık Seferberliği, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı konularında Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü öncülüğünde çok önemli atılımlar gerçekleştiren Başiskele Belediyesi, Fen İşleri ve Temizlik İşleri Müdürlüğü Yerleşkesi’ndeki binaların üzerine yerleştirdiği GES panellerinin ardından Başiskele Belediyesi Ana Hizmet Binası’nın üzerine de paneller yerleştirecek.

Bu yılın başında ilk kez GES ile kendi elektrik enerjisini üretmeye başlayan Başiskele Belediyesi, yeni GES santraliyle yılda 400 bin kilowatt saat (kWh) elektrik üreterek ciddi bir tasarruf sağlamanın yanı sıra karbon salınımını da engelleyerek gelecek nesillere daha sağlıklı doğa bırakacak.

YILLIK 800 BİN TL TASARRUF SAĞLANACAK

Başiskele Belediyesi’nin tasarruf tedbirleri kapsamında 1840 m² alana sahip Ana Hizmet Binası’nın çatısında yapımına başlanacak Güneş Enerji Sistemi ile yıllık 200 bin kWh enerji üreterek belediyeye yıllık 800 bin TL tasarruf sağlayacak.

Panel başına 455 watt toplamda ise 172 kWp güce sahip olacak yeni GES Projesi’yle aylık ortalama enerji, bugün yaklaşık 200 hanenin elektrik faturasına eşdeğer olacak.

3 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK

Üretilen enerji ile Ana Hizmet Binası’nın tüm enerji ihtiyacını karşılamanın yanı sıra bir o kadar da belediyeye gelir sağlanacak. Yeni yapılan GES yatırımı 3 yıl gibi kısa bir sürede kendini de amorti edecek.

BAŞİSKELE’NİN GELECEĞİNE VE DOĞASINA BÜYÜK YATIRIM

Yapılacak bu yatırım sonrasında enerji tüketimi için hali hazırda harcanan bütçe,  Başiskele’ye yapılacak yatırımlar kapsamında kullanılarak kentin kalkınmasına büyük katkı sunacak.

Ayrıca bu GES ile 120 adet ağaç yaşatılarak 80 ton karbon salınımı engellenerek kentin doğası korunacak, gelecek nesillere daha sağlıklı ve huzurlu bir Başiskele miras olarak bırakılacak. 

7 Şubat’ta ihalesi yapılan Başiskele Belediyesi’nin yeni GES Projesinin 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlanması planlanıyor.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5