GÖLCÜKLÜ GENÇLER GELENEKSEL SANATLARI ÖĞRENİYOR

Gölcük Belediyesi, düzenlediği etkinliklerle unutulmaya yüz tutan sanatları gelecek kuşaklara uygulamalı olarak aktarmaya devam ediyor.

GÖLCÜKLÜ GENÇLER GELENEKSEL SANATLARI ÖĞRENİYOR

 

Gölcük Belediyesi, geleneksel ve unutulmaya yüz tutmuş; kültürel miras özelliği taşıyan sanatları gelecek kuşaklarla buluşturuyor. Bu kapsamda Gölcük Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliğinde düzenlediği “Öğrenciler Ustalarla Buluşuyor” etkinlikleri, Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde başladı. Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert’in katılımıyla başlayan etkinlikte 63 öğrenci, Taş Baskı ve Oyma Ustası Yasemin Ertaştan ile buluştu. Öğrenciler, tarihsel sanatla ilgili tüm ayrıntılarıyla öğrendikleri etkinlikte uygulama yaparak bilgilerini pekiştirdiler.

 

KÜLTÜREL MİRAS GELECEK NESİLLERİN ELLERİNDE
Etkinlikte Taş Baskı ve Oyma Ustası Yasemin Ertaştan’tan sanat hakkında bilgiler edinen Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, öğrendiği bilgilerle taş baskılı çanta yaptı. Geleneksel sanatları yaşatmada gelecek nesle önemli bir görev düştüğünü belirten Başkan Sezer, “Taş Baskı ve Oyma Ustası Yasemin Ertaştan başta olmak üzere bu tarihsel sanatımızı en iyi şekilde öğrenerek hem yapmaya devam edeceklerini hem de arkadaşlarına öğreteceklerini düşündüğüm öğrencilerimizi birbirinden güzel yaptıkları taş baskı ürünler için tebrik ederim” dedi.

EĞİTİME KATILAN ÖĞRENCİLERE SERTİFİKA VERİLDİ
Konuşmaların ardından Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert; etkinliğe katılan İhsaniye Anadolu Lisesi, Gölcük Hacı Halit Erkut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gölcük Anadolu Kalkınma Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  Gölcük Şehit Volkan Tantürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gölcük 15 Temmuz Şehitleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilere eğitimlerin sonunda sertifikalarını takdim etti.

ÖĞRENCİLER USTALARLA BULUŞMAYA DEVAM EDECEK
Etkinlikler kapsamında 1 Mart günü Usta Sanatçı Sayın Onur Başpınar; Parmak Dokuma ve Yörük Bağı Sanatıyla, Usta Sanatçı Sayın Mehmet Yılmaz ise 02 Mart Çarşamba günü Keçe Sanatıyla öğrencilerle bir araya gelecek.

 

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5