‘İzmit Sanat Akademisi’ açıldı

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle nitelikli eğitmen kadrosu ve yeni yüzüyle İzmit’in sanata açılan kapısı İzmit Sanat Akademisi bugün resmen açıldı

‘İzmit Sanat Akademisi’ açıldı

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğüyle nitelikli eğitmen kadrosu ve yeni yüzüyle İzmit’in sanata açılan kapısı İzmit Sanat Akademisi bugün resmen açıldı

“Sanat kenti İzmit” sloganıyla yola çıkan ve göreve geldiği günden bu yana kentte kültür sanat anlamında seviye atlatan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğü ile İzmit Sanat Akademisi açıldı. Program dünyaca ünlü keman virtüözü Prof. Dr. Cihat Aşkın’ın keman resitaliyle başladı. Sanat Akademisi’nde yüzlerce yetenekli gencin tecrübelerinden faydalanacağı Aşkın, gerçekleştirdiği mini resital ile kulakların pasını sildi.  

GENİŞ KATILIM

Açılış programına CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı ve yönetimi, CHP geçmiş dönem Kocaeli il Başkanı Cengiz Sarıbay, İyi Parti İl Başkan Yardımcısı Yunus Uyar ve Ayşegül Babacan, BBP Kocaeli İl Başkanvekili Davut Eşe, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Gelecek Partisi İl Başkanı Serap Çakır, Halkların Demokratik Partisi İl Eş Başkanı Mehmet Selim Akboğa, BBP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Sevgi Kaya, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, CHP Körfez İlçe Başkanı Bülent Yıldız, CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk, CHP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Mediha Satıcı, İyi Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Pelin Coştur Filiz, İzmit Belediyesi Sanat Akademisi Müzik Danışmanı Ünlü Keman Virtüözü Prof. Dr. Cihat Aşkın, Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Burhan Akçin, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Kürekçi, Art Nikomedia Başkanı Akın Ülkü Sevinç, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özgür Yılmaz, KYÖD Başkanı Didem Turan, Sivil Toplum Kuruluşu Başkan ve yönetimleri, muhtarlar ve mahalle halkı katılım sağladı. 

HÜRRİYET: SANATIN DOLU DOLU YAŞANDIĞI BİR KENT

Programda ilk olarak konuşan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “ Sayın Selin Sayek Böke’nin çok güzel bir sözü var, kendisi de burada çok iyi hatırlayacaktır; “Cumhuriyetin en temel değerlerini yaşatmak için kültürü, sanatı, genci, kadını, toplumu içine dâhil eden bir yönetim anlayışıyla hep beraber yarınları kurmanın bilinciyle hareket ediyoruz” . Çok kıymetli bir söz. İşte bizler de aynı bu bilinçle hareket ediyor; İzmit’in çağdaş; kültür ve sanatın dolu dolu yaşandığı bir kent olması için çalışıyoruz. Yolumuza devam ediyoruz. 

İZMİT’İN SANATSEVERİ BOL, GENCİ BOL

Bu kentin sanatseveri bol, genci bol. İzmit’te ne yana baksanız öğrenmeye hevesli gençleri görürsünüz. Gençlerimiz yeni şeyler öğrenmeye aç. İşte biz de Sanat Akademimizde; genç nüfus bakımından yoğun potansiyeli olan İzmit’te; bu potansiyeli aktif, etkin ve ileriye dönük olarak gün yüzüne çıkartmayı hedefliyoruz. Akademimizde çağının olduğu kadar geleceğinin de farkında; gençlerin, kendi kültürünü ve toplum dokusunu anlamasını sağlayacak bir eğitim vermeyi planlıyoruz. İzmit Belediyesi olarak, Sanat Akademimizde; İzmit’in binlerce yıllık tarihinden gelen kültürel ezgilerini kentin dört bir yanında yeşertmek, yeşeren kültür birikimini İzmit’in ruhuyla harmanlamak istiyoruz. 

SANATA DAİR ÇALIŞMALARIMIZI BURADA FİLİZLENDİRECEĞİZ

Tarihin aynasında zamana meydan okuyan, Anadolu’nun tüm kültürel renklerini bağrında taşıyan İzmit’in geçmişinden gelen izlerini geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Sanata ve sanatçısına değer veren, gelecek nesillere bu değeri aktaran İzmit Belediyesi olarak; kentimize dair sanatsal ve kültürel etkinliklerin yanı sıra; sanatın köklü bir eğitim formuna dönüşümünde büyük emekler harcıyoruz. Bu bağlamda sanat eğitimini güçlü bir akademi anlayışıyla ele aldık. Sanata dair tüm çalışmalarımızı İzmit Sanat Akademisi’nde filizlendireceğiz. 

YETENEKLİ GENÇLERİ KEŞFETTİK

Sanat Akademimizde; modern dans, Klasik Bale, Street Jazz ve Halk dansları türlerinde 500 öğrencimizin dans eğitimleri halen daha devam etmektedir. Sanata hevesi olan çok daha fazla sayıda gencimiz bu akademiye girmek ve eğitim almak istiyor. Güçlü bireyler olarak yarınlara yetişmek istiyorlar. Bizim kapımız bu gençler sonuna kadar açık. Kursiyerlerimiz; Minik Yıldızlar, Genç ve Hobi Grupları şeklinde eğitimlerini alıyorlar. Bununla beraber ulusal çapta tanınan keman virtüözü büyük usta Prof. Dr. Cihat Aşkın Sanat Akademisi’ne yeni bir soluk getirdi. 

CİHAT HOCAMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

Akademiyi kurmadan önce kendisine bir davette bulundum. Lütfen İzmit’e gelin, İzmit’in tıkanan sanat damarlarını açmak istiyoruz. Yıllardır bu konuda üstü örtülen sanatı biz bu kente kazandırmak istiyoruz, bize yol gösterin beraber çalışalım dedim. Kırmadı ve bir gün atlayıp geldi. İzmit’e dair yapılacak çok şey var, ben de sizlerle birlikteyim, elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım dedi. Sanat akademisi birlikte düşündüğümüz bir projeydi. Başından itibaren bize çok destek verdi. Kendisi de artık fahri İzmitli sayılır. İzmit’e verdiği ve vereceği emek çok kıymetli. Sanat kendi İzmit vizyonumuzun ve çalışmalarımızın profesyonel şekilde yürümesi için destekleri çok kıymetli. Kendisine destekleri ve emekleri için çok teşekkür ediyorum.

ALANINDA YETKİN İNSANLAR YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ

Şimdi 250’ye yakın gencimiz Sanat Akademisi Müzik Bölümünde Müzik Teorisi, Performans, Müzik Kültürü ve Tarihi, Koro-Orkestra dersleri alıyor ve bunu çeşitlendirmeye devam edeceğiz. Sadece müzik alanında değil, sanatın farklı dallarında da eğitimler devam ediyor. Görsel Sanatlar alanında da eğitim veren Sanat Akademisi 30 kursiyeri ile çalışmalarına devam ediyor. Yine başka bir sanat dalı olan Drama ve Tiyatro Bölümünde; rol, Tiyatro Tarihi, Dans, Hareket, Sahneleme, Oyun İncelemesi dersleri akademi düzeyinde veriliyor. Böylece İzmit’te; Drama-Tiyatro alanında yetkin insanları yetiştirmeyi hedefliyoruz. Tiyatro konusunda destekleri olan İzmit’in değerli hocası Burhan Akçin’ teşekkür ediyorum. Ne zaman destek istesek hiç hayır demeden seve seve yanımızda oldu. 

BU KENTİN GELECEĞİ OLACAKLAR

Dans, Müzik, Görsel Sanatlar, Drama-Tiyatro bölümlerinde toplamda 1000 öğrencimizle İzmit Sanat Akademisi 2021-2022 eğitim sezonuna tüm hızıyla devam ediyor. Ayrıca öğrencilerimiz Sanat Akademisi’nde aldıkları eğitimle; düzenleyeceğimiz sene sonu gösterileriyle birlikte İzmitlilere sanat dolu günler yaşatacak. İzmit Belediyesi Sanat Akademisinde eğitim gören gençler bu kentin geleceği olacak. 

SANATIN KALBİNE UZANAN YOLCULUĞUN KAPTANI OLACAKLAR

Sanat sevgi demektir, sanatçı yetiştirmek de bu sevginin çoğalması ve yayılmasına vesile olur. Benim en büyük hayalim;  buradan kendisini en güzel şekilde yetiştirecek gençlerimizin bu sevgiyi yayarak, ileride Türkiye’nin kıymetli sanatçıları olması ve kentimize de sanatı hissettirmesi. Ben inanıyorum ki gençlerimizin her biri, kültür ve sanatın kalbine uzanan yolculuğun kaptanı olacaklar. Bir şehri şehir yapan kültürü, sanatı, geleneği ve görenekleridir. Nesiller arasında kurulan en sağlam köprü ise birlik ve beraberlik hamurunun vazgeçilmez mayasıdır. Bizler de burada İzmit ve Kocaeli’nin mayasını sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyor; geleceğe, güzel ve yaşanılır bir İzmit biriktirmek için çalışmaya devam ediyoruz. 

PROJELERİMİZİ KÖTÜLEMEYE ÇALIŞAN ÇOK SESLİ KORO VAR

Bugün aslında Sanat Akademisi’nin bir başlangıcını yapıyoruz. Bir bina bir yapı açmıyoruz. Yerel yönetimlerde proje demek koca koca binalar yapmak değil. Proje insana yatırımdır, gençlere yatırımdır. Yıllardır katledilen ve kişiye göre sistemi değiştirilen eğitim alanında en önemli proje doğru ve bilimsel eğitime destek vermektir. Projeye bu gözle bakıyoruz. İzmitliler biliyor; biz ne ortaya koysak her projemizi kötülemeye çalışan çok sesli koro var. Bunların da yazıcıları var. Biz göreve geldiğimizde bu bina vardı. Kullanılmayan çatısı, bacası akan atıl bir kamu yatırımıydı. 

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNE YATIRIMIN AÇILIŞI

Biz seçimde kamu kaynağını doğru kullanacağımıza israf etmeyeceğimize söz verdik. 

Önce mevcudu tespit ederek, benim de yaşadığım bu mahalle sanat eğitimini hak ediyor. Merkezde zaten her şey hemen hemen yapılıyor. Sağ olsun hocalarımız ve Kültür Müdürlüğümüz ile birlikte bu atıl binayı Sanat Akademisi’ne dönüştürdük. Sokağımız da açık bir Sanat Akademisi’ne dönüştü. Biz burada bir binanın değil, çocuklarımızın geleceğine yatırımın açılışını yapıyoruz. Sanat Akademimiz hayırlı ve uğurlu olsun. 

BÖKE: ONUR VE HEYECAN DUYUYORUM

Açılış töreninde konuşan CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, “Geleceğin hayalinde ortaklaştığım sevgili İzmitlileri selamlıyorum. Bir karanlığın içerisinde umudu büyütme sorumluluğumuz var. O umudu büyütecek olan şeylerin başında sanat geliyor. Binalar içinde sanatla hayat bulur, sokaklar o sanatın taştığı insanlarla hayat bulur. Bugün açılışını yapıyor olduğumuz şeyin bir binadan ziyade o binanın içerisinde varlık gösterecek olan sanat akademisi olduğu ve o sanatın dört duvarın arasına sıkışmayıp sokaklara taşacağı, hayatı yeniden yeşerteceği, yeniden umut katacağı bir geleceğin adımına ortak olmaktan ne kadar büyük bir heyecan ve onur duyduğumu paylaşmak istiyorum. 

RENKLER YENİDEN HAYAT BULACAK

Emeği geçmiş olan herkese ve bugünden sanatla birlikte bir başka geleceğe hayal ettirmek uğruna adım atıyor olan herkese o geleceği inşa etmek yolunda karalılık gösteren bir siyasetçi olarak gönülden teşekkür ediyorum. Biz el ele verdiğimizde o renkler yeniden hayat bulacaklar. O renkler müzik notasıyla, dans hareketiyle, bir şiirle ama en önemlisi bilenle buluştuğunda bilenden öğrendiğinde kendisi yeni bilgiyi edinip onu hayata kattığında var olacak. Dolayısıyla bu akademiyi var eden, akademiyi bilgisiyle büyütecek olan, akademiyi canlı tutmak için ben de parçası olmak istiyorum diyen gençlere de şimdiden teşekkür ediyorum. 

AĞIR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Umuda çok vurgu yaptım. Çünkü maalesef çok ağır ve karanlık bir dönemden geçiyoruz. Sabahtan beri kıymetli İl yönetimimiz ve belediye başkanımızla beraber esnaf ziyaretleri yaptık. Kiminle konuştuysak yaşanıyor olan ağır tabloya dair bir karanlığı dinledik. Bu karanlığın karamsarlık yaratmasına izin vermeyeceğiz. Karanlığı ortaya çıkartanın bugünkü düzen olduğu, bu düzenin siyasi tercihlerle kurulduğu dolayısıyla siyasi tercihler değişirse düzenin değişebileceği, düzen değişirse bir aydınlığın var olabileceği umudunu büyütme yükümlülüğümüz var. 

UMUT IŞIĞI ARIYORUZ

Bu karanlığı sabah esnafla konuşurken şu sözlerle duyduk: Biz artık rafa gelen ürüne fiyatı barkoduyla koyamıyoruz. Çünkü fiyatlar her an değişiyor. Hatta artık kalemle dahi yazmıyoruz dediler. Bu zamlar altında eziliyor olan esnaf zamın yükünü halka yansıtmak zorunda hissettiği ağır sorumluluğun da altında ezildiğini ifade ediyor. Hep birlikte büyük bir ekonomik buhranın yıkımını yaşıyoruz. Son birkaç ay içerisinde elektriğe üç kere doğalgaza sekiz kere zam geldi. Bu senenin ilk beş ayında 1 buçuk milyona yakın abonenin elektriği kesildi. 700 bine yakın abonenin doğalgazı kesildi. Umut ışığı arıyoruz.

HAYATA TUTUNACAK RENKLER ARIYORUZ

Hayata tutunacak renkler arıyoruz. Bugün sanatla yapacağız, yarın o sanatın yarattığı coşku ve hayalle o hayali gerçeği dönüştürecek bir düzen değişikliğini hep birlikte yapacağız. Bu ağır tablo yaşanırken bu zamların Türk lirasının değer kaybından kaynaklı olduğunu, Türk lirasının değer kaybına yol açanın da iktidarın bile isteye attığı adımlar olduğunu ifade etti esnaf bize. Biz sormadan söyledi. Tam o saatlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir faiz kararı verdi. Karar Merkez Bankası kararı değildi, karar saraydan gelen talimatın halka iletilmesiydi. Dakikalar içerisinde cebimizdeki para eridi. Para 20 kuruş değer kaybetti. 

EL BİRLİĞİYLE VAR ETMELİYİZ

2018’de bu sisteme geçtiğimizde Türk lirasının döviz değeri 4,65 TL idi. Gece yarısı kararnameleriyle merkez bankası başkanlarının değiştiği her sefer Türk lirası değer kaybetti. Türk lirası her değer kaybettiğinde hep birlikte biz yoksullaştık. Bir kez yaparsanız hata olur, aynı şeyde ısrar ederseniz bilinçli bir tercih olur. Nasıl ki bugün iktidar bilinçli bir tercihle cebimizdeki paranın kıymetini ortadan kaldırıyor ve 83 milyonu yoksullaştırıyorsa biz de hep birlikte bilinçli bir tercihle yeniden halkın rengini kazandığı, nefes alabildiği, paramızın kıymet gördüğü asgari demokratik zeminde buluşarak farklılıklarımızı hukuk güvencesi altında özgürce yaşayabildiğimiz, sanatımızla hayal kurduğumuz, kurduğumuz hayali gerçeğe dönüştürdüğümüz bir yarını bugünden el birliğiyle var etmeliyiz. 

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Tam da bu nedenle bugünkü karanlığın karşısında bir umudun varlığını bize hatırlatıyor olan Sanat Akademisi’ni bu halkın çocuklarıyla buluşturan değerli Belediye Başkanımıza, yol arkadaşlarına, emek vermiş olan herkese bir kez daha o aydınlık geleceği kurma iddiası ve inancıyla teşekkür ediyorum. Yarın bu Sanat Akademisi’nden eğitilmiş, yetenekli gençlerimizin dünyayla sanatla buluştuğu günlerde biz de onları coşkuyla alkışlayacağız” dedi. Açılış konuşmalarının ardından Başkan Hürriyet, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke’ye İzmit’in 3 bin yıllık tarihini ifade eden hediyesini takdim etti. Protokol, kurdele kesme töreninin ardından Sanat Akademisini gezdi.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5