Körfez Zamlara Hayır Platformu: Faturalar kabarık ama öfkemiz daha kabarıktır

Körfez Zamlara Hayır Platformu tarafından yapılan açıklamada,

Körfez Zamlara Hayır Platformu: Faturalar kabarık ama öfkemiz daha kabarıktır

 Körfez Zamlara Hayır Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Bizler yoksullukla boğuşurken, İtibardan tasarruf olmaz diyenlere buradan sesleniyoruz; aman ha itibarınıza gölge düşmesin. Ama unutmayın ki faturalarımız kabarık ama öfkemiz daha kabarıktır” ifadelerine yer verildi.

Körfez Zamlara Hayır Platformu tarafından bugün Körfez’de zamlarla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamaya DİSK Emekli-Sen Körfez Şubesi, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri katılım sağladı.

“EKONOMİDEN PAY ALAMAYAN MİLYONLARIZ”

Emekli-Sen Şube Başkanı Ali Oral tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Bizler işçiyiz. Bizler emekliyiz. Bizler esnafız. Bizler emeğiyle geçinmeye çalışan, 21.7 büyüyen ekonomiden pay alamayan milyonlarız. Her gün gelen zamlar, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşayan bizlerin yaşamlarını çekilmez hale getirmiş durumdadır. Yağa şekere doğalgaza elektriğe iğneden ipliğe gelen zamlarla nefes alamaz duruma geldik. İşçilere ve emeklilere verilen zam oranı yüzde 15’lerde kalırken, temel tüketim mallarına yüzde 30 ile yüzde 120 arasında zamlar gelmiş durumdadır.

“İKİ KATI ENFLASYON VAR”

2018'den bu yana mesken abonelerinin elektrik faturaları yüzde 122 civarında zamlandı. Kışın arifesindeyiz. Daha kombileri yakmadık ama sadece 2021 yılında doğalgaza 8 kez zam geldi. Sözün kısası dar gelirli yurttaşlara kaşıkla verilen ücret zamları, fahiş fiyat ve zamlarla yani kepçelerle bizden geri alınmış durumdadır. Geçinemiyoruz, Tükeniyoruz. Her ay açıklanan resmi enflasyon rakamları tıpkı virüs tablosu gibi gerçekleri yansıtmıyor. Bu rakamları açıklayanlar başka ülkede mi yaşıyor? TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamların en az iki katı enflasyon var. Rakamlarla oynayarak gerçekleri gizleyemezsiniz. Vergiler biz emekçilerin belini bükmüş durumdadır. Verginin vergisinin vergisini veren başka bir ülke yoktur. Sadece musluktan akan suya 5 vergi veriyoruz. Vergi sistemi zenginleri pas geçiyor. Vergi yükü emekçilerin sırtındadır.

“BÜTÇEDE KATLANARAK ARTMAKTADIR”

Binler değil, yüzbinler değil evet bu ülkede milyonlar işsiz. Gerçek işsizlik 10 milyona yaklaşmış durumdadır. Artık TÜİK bile işsizliği gizleyemiyor. Her 4 gençten biri işsiz durumdadır. Ülkede açlık sınırı 3 bin 49 lira iken, milyonlarca emekli bırakın açlık sınırını asgari ücretin altında aylık almaktadır. Büyüyen ekonomiden pay alan işçi ve emekçiler değil, milyonerlerdir. Ekmeğimiz, ekonomimiz küçülmüştür. Cengizler, Limaklar, Rönesanlar, Kalyonlar, Kolinler, MNG’ler için ekonomi büyümüştür. Sayıştay raporlarına göre 2020 yılında AKP’li Cumhurbaşkanı, tek başına 3 milyar liraya yakın harcama yaptı. Saray’ın bir günde harcadığı tutar, 10 milyon TL’yi geride bırakıyor. Bu rakamlar 2021 bütçesinde katlanarak artmaktadır.

 “ÖFKEMİZ DAHA KABARIKTIR”

Bizler kara kara düşünüyoruz. Biz milyonlarca emekçi bir sarayın bütçesine yetmezken, 2021 yılında yapılan saraylarla birlikte 3 sarayın bütçesine nasıl yeteceğiz? Bizler yoksullukla boğuşurken, İtibardan tasarruf olmaz diyenlere buradan sesleniyoruz; aman ha itibarınıza gölge düşmesin. Ama unutmayın ki faturalarımız kabarık ama öfkemiz daha kabarıktır. Buradan sesimizi yükseltiyoruz; yeter artık. Geçinemiyoruz. Temel tüketim ürünlerine gelen tüm zamlar geri çekilmeli, yeni zamlar yapılmamalıdır. Ücretlerde iyileştirmeler yapılmalı, ek zam verilmelidir. Asgari ücret vergiden muaf tutulmalı, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır. Gelirleri açlık sınırının altında olanların ve işsizlerin faturaları devlet tarafından ödenmelidir. Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz.”

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5