KOİDER, İŞ’TE KADINLAR ZİRVESİ’NE KATILDI

Türkiye ve KKTC’de kadın iş insanları, Global Girişimcilik Haftası Etkinlikleri Kapsamında Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği’nin (GİKAD) ev sahipliğinde, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB ) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun destekleri ile düzenlendi

KOİDER, İŞ’TE KADINLAR ZİRVESİ’NE KATILDI

KOİDER ÜYELERİ KKTC’DEKİ TÜRK İŞ KADINLARIYLA BULUŞTU

Türkiye ve KKTC’de kadın iş insanları, Global Girişimcilik Haftası Etkinlikleri Kapsamında Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği’nin (GİKAD) ev sahipliğinde, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB ) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulunun destekleri ile düzenlenen “İş’te Kadınlar KKTC’de” etkinliğinde bir araya geldiler. Etkinliğe şehrimizde projeleriyle adından sıkça söz ettiren Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (KOİDER) ve KOİDER’in kurucu üyesi olduğu GİFED (Girişimci İş Kadınları Federasyonu) üyesi dernek başkanları ve üyeleri de katıldı.

Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği Başkanı Nilgün Yılmaz ve üyelerin katılım gösterdiği zirvenin açılış konuşmasını GİKAD Başkanı İçim Kavuklu yaptı. Kavuklu, bir dayanışma örneği sergilediklerini ve bilgi paylaşımı yapacaklarını ifade ederek, güçlü kadının; güçlü çocuklar, güçlü aile, güçlü toplum ve ülke anlamına geldiğinin altını çizdi.

Zirvede e-ticaret uygulamaları konusunda bilgi veren Shopsa Kurucusu Demet Sabancı, salgın döneminde e-ticaretin büyüdüğünü, kadınların evden çalışma koşulu bulduğunu ve böylece ürettikleri ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırdığını kaydetti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi ve Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği’nin Onur Üyesi Sibel Tatar da etkinliğe katılarak bir konuşma yaptı. Sibel Tatar, tarih içindeki gelişimde kadın ve erkek arasındaki eşitsizliğin arttığını, tarihsel gelişim içinde üreme amacı doğrultusunda kadının rolünün geri atıldığını, savaşların erkek egemenliğini öne attığını belirtti. Çağdaş yaşamda eşitlik yönünde ilerleme sağlansa da şiddet, cinsel ve ekonomik sömürü, siyasette eşitsizliğin devam ettiğini vurgulayarak, “Kadına saygıyı artırmak ve sağlamak için kadını toplum içinde ve sosyal hayatta desteklememiz gerektiğine inanıyorum. Üreten, iş kadınların toplumda daha da görünür olması ve kadına karşı saygının korunması için hep birlikte mücadele etmemiz gerekir. Kadının kadına desteğini sağlamak ve bu konuda öncü olmak arzusu ile bu toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Zirvede ayrıca, moderatörlüğünü Belkıs Antik Kurucusu-İş İnsanı Belkıs Aktürk’ün üstlendiği “Ekonomide ve İş Dünyasında Kadın“ başlıklı oturumda, Cardplus Genel Müdürü Mine Tokay, Reeder Kurucu Ortağı Sezen Sungur Saral, Koç Finansman Genel Müdürü Yeşim Pınar Kitapçı, General Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Mine Ayhan, KKTC Cumhurbaşkanlığı Yurtdışı Kıbrıslı Türkler Komite Üyesi Burcu Kayan, TURKONFED Başkan Yardımcısı Reyhan Aktar, TOBB Medya ve İletişim Başkan Yardımcısı Fügen Toksü deneyimlerini paylaştı.

Halk Bilimci-Yazar Gonca Tokuz’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Tarımda/Gastronomide Kadın” oturumunda, Gİ-KA KOOP Tarım Projesi Koordinatörü Eda Becer, İzmir Köy-KOOP Başkanı Neptün Soyer, TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, Tarım Yazarı Mine Ataman, TEOFARM Kurucusu Elif Ovalı konuştu.

KKTC GİKAD As Başkanı Pınar Başman, İZİKAD Başkanı Betül Sezgin, BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu, GİKAD Başkanı Gamze Aşnük ve Trabzon TOBB KGK Başkanı Zuhal Akyüzlü de sivil toplum örgütlerinde kadın konusunda deneyimlerini paylaştı.

Zirve, Acapulco Resort Otel’de gerçekleşen GALA ve Kıbrıs Gecesiyle sona erdi.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5