“KARİYERİNDE FARK YARATAN KADINLAR”

Dünya Kadınlar Günü Etkinliği Kapsamında Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi (KOSTÜ) tarafından “Kariyerinde Fark Yaratan Kadınlar” Paneli Düzenlendi.

“KARİYERİNDE FARK YARATAN KADINLAR”

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN ÖNEMİ KONUŞULDU

Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisinin verdiği piano resitali ile başlayan etkinlik, saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunması ile başladı.  

8 Mart Dünya Kadınlar Gününün anlam ve öneminin vurgulandığı panelde, insan hakları temelinde kadının çalışma yaşamında, eşit işe eşit ücret, sosyal, siyasi ve ekonomik alanlarda eşit haklara ulaşma mücadelesi tartışıldı. 1857’de 129 kadın bize çiçek alın diye ölmediği vurgulanarak, bu günün kadın hareketlerinin odak noktası olduğu belirtildi.

Panelde Kocaeli Sağlık ve Teknoloji üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr Füsun Terzioğlu, Dünyada ve ülkemizde kadının durumu ve kariyer yolculuğuna ilişkin paylaşımlarda bulundu. Kocaeli iş kadınları ve Yöneticileri Derneği Başkanı Nilgün Yılmaz “Düşü Olmayanın işi olmaz” konusunda Kocaeli Barosu Başkanı Avukat Bahar Gültekin Candemir ise “ Uluslararası Yasal Düzenlemeler Doğrultusunda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konusunda paylaşımlarda bulundu.

Kocaeli Sağlık ve Teknoloji üniversitesinde akademik ve yönetici pozisyonunda çalışan kişilerin yarısının kadın olduğuna da dikkat çekilen panelde Kadın istihdamının ve işgücünden yararlanılmasının ülkemiz ve dünya açısından önemi açıklandı.

Cumhuriyetimizin Kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kadınları Geri Planda Bırakan Toplumların Geride Kalmaya Mahkum Oldukları” sözü ile Atatürk’ün kadınların güçlendirilmesine ve eğitimine verilmesi gereken önem ile “…kadınlarımız için görünüş ve kıyafette başarıdan daha çok, asıl başarılı olunması gereken alan ışıkla, kültürle, gerçek faziletle süslenmek ve donanmaktır” ifadesi ile etkinlik sona erdi ve katılımcılara teşekkür plaketi verildi.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5