E-Ticarete, sahte ilan veren şahıslar yakalandı

Kocaeli Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, e-ticaret ve ilan platformlarına sahte ilanlar vererek müşterileri dolandıran şahısların tespit edildiği belirtildi.

E-Ticarete, sahte ilan veren şahıslar yakalandı

Kocaeli Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, e-ticaret ve ilan platformlarına sahte ilanlar vererek müşterileri dolandıran şahısların tespit edildiği belirtildi. Şüphelilerin, açık hatlar üzerinden müşterilerle iletişime geçerek güven verici ve aldatıcı görüşmeler yaparak kaparo ve nakliye bedeli gibi bahanelerle paralarını aldıkları ortaya çıktı. Ayrıca, müşterilerden gelen paraları çekimlerini banka şubelerinden yapan şahısların da suç örgütü içinde yer aldığı belirlendi.

Soruşturma sonucunda, dolandırıcılık suçundan şüpheli olarak gözaltına alınan şahısların, siber suçlarla mücadele ekipleri tarafından detaylı bir şekilde sorgulandığı ve haklarında gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı bildirildi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşları bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyararak, şüpheli durumlarda hemen emniyet birimlerine başvurmaları gerektiğini vurguladı. Suç örgütüne yönelik operasyonların devam edeceği ve benzer suçlara karışan şahısların da tespit edilerek adalete teslim edileceği belirtildi.

2 ayrı dosya kapsamında belirtilen yöntemlerle birçok şahsın dolandırıldığı ve şüphelilerin hesaplarına yaklaşık 1 Milyon Türk Lirası para giriş çıkışı olduğu tespit edilmiş, ayrıca 2 ayrı bölgede çağrı merkezi oluşturan şüphelilerden H.U. İsimli şüphelinin 41 ayrı dosya ve C.A. İsimli şüphelinin 6 ayrı dosyada nitelikli dolandırıcılık suçundan aranması bulunduğu anlaşılmış olup yapılan ev aramalarında 2 adet ruhsatsız tabanca ile birlikte 60 adet fişek ele geçirilmiştir. Yürütülen soruşturma neticesinde yakalanan şüpheli şahıslar 29/05/2024 günü Gebze ve Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılıklarına İntikal ettirilmiş olup 2 şüpheli tutuklanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2024, 12:19

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5