Şimşek: Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi ile Akaryakıtta Yeni Dönem Başlıyor

Şimşek: Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi ile Akaryakıtta Yeni Dönem Başlıyor

Şimşek: Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi ile Akaryakıtta Yeni Dönem Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi'nin devreye girmesiyle akaryakıt istasyonlarında önemli bir adım atılacağını açıkladı. Şimşek, gelecek yılbaşından itibaren ticari araçlara yönelik uygulanacak bu sistemle 8 milyon aracın 713 milyar liralık akaryakıt tüketiminin dijital olarak takip edileceğini belirtti. Bakan, sistemin elle plaka girişini ve usulsüz akaryakıt fişi düzenlenmesini engelleyeceğini vurguladı.

Şimşek, yaptığı açıklamada, vergide adalet ve etkinliği artırmayı hedeflediklerini, kayıt dışılığı azaltarak bütçe finansmanını iyileştireceklerini ifade etti. Bakan, sistemin akaryakıt piyasasında rekabet eşitliğini sağlamayı ve kayıt dışı ekonomiyle mücadeleyi güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Akaryakıt istasyonlarında yapılan satış işlemlerinde vergi güvenliğini sağlamak ve denetim etkinliğini artırmak amacıyla ödeme kaydedici cihazlara plaka bilgilerinin otomatik olarak tanımlanması için bir takip sistemi kurulacağını belirten Şimşek, uygulamanın 1 Ocak 2025 itibarıyla başlayacağını dile getirdi. Buna göre, zorunlu taşıtların plaka bilgilerinin elle girilmesinin yasaklanacağını ve düzenlenmeyen belgelerin vergi kanunları bakımından geçersiz sayılacağını ifade etti.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5