Çevre Kirliliğine, Sebebiyet Veren Firmalara, 929.170,00 TL İdari Para Cezası 

İlimiz Dilovası İlçesinde faaliyet gösteren iki firma, çevre kirliliğine sebep olmaları nedeniyle 929.170,00 TL idari para cezası ile karşı karşıya kaldı.

Çevre Kirliliğine, Sebebiyet Veren Firmalara, 929.170,00 TL İdari Para Cezası 

İlimiz Dilovası İlçesinde faaliyet gösteren iki firma, çevre kirliliğine sebep olmaları nedeniyle 929.170,00 TL idari para cezası ile karşı karşıya kaldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda, firmaların olumsuz emisyonlarının çevreye zarar verdiği tespit edildi.

Firmaların çevreye zarar veren faaliyetlerinin basında yer alması üzerine, ilgili kurumlar harekete geçerek gerekli incelemeleri gerçekleştirdi. Yapılan incelemeler sonucunda, firmaların çevre kirliliğine sebep oldukları ve bu nedenle idari para cezası ile cezalandırıldıkları belirtildi.

Çevre kirliliği konusunda duyarlı olunması gerektiği vurgulanırken, firmaların çevreye zarar veren faaliyetlerinden kaçınmaları ve çevreyi korumaya yönelik önlemler almaları gerektiği ifade edildi. Çevre kirliliğinin önlenmesi ve çevrenin korunması için tüm paydaşların işbirliği içinde hareket etmeleri gerektiği belirtildi.

Dilovası  ilçesinde faaliyette bulunan tesisin bacasındaki torba filtrelerin yüksek sıcaklıktan dolayı yanması sonucunda olumsuz emisyon çıkışının meydana geldiği tespit edilmiştir.Tesis tarafından yanan filtreler değiştirilmiş ve  baca emisyonları normal değerlere gelmiştir.

Yine  Dilovası  ilçesinde faaliyet gösteren diğer tesisin havuzunda bulunan maddenin bertarafa gönderilmek üzere vidanjöre dolumu esnasında vidanjörün havalandırma kapaklarından sarı renkli emisyon çıkışının meydana geldiği ve tesis tarafından duruma müdahale edilerek olumsuzluğun giderildiği tespit edilmiştir.

Yapılan incelemeler sonucunda tespit edilen aykırılıklarla ilgili her bir tesise 464.585,00 TL olmak üzere toplamda 929.170,00 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

KOCAELİ VALİLİĞİ

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5