Depremi yaşayan çocuklar için ‘’oyun en iyi ilaçtır’’

Depremden en çok etkilenenler kuşkusuz çocuklar. Kocaeli Büyükşehir, Hatay Defne’de depremzede çocukları oyunla hayata bağlamaya çalışıyor

Depremi yaşayan çocuklar için ‘’oyun en iyi ilaçtır’’

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Hatay’ın Defne ilçesinde depremin yaralarını sarmak için var gücüyle çalışıyor. Başkan Büyükakın’ın koordine ettiği çalışmalarda barınma, gıda, alt yapı gibi ihtiyaçlar karşılanırken depremzedelere psikolojik destek de sağlanıyor. ‘’Oyun en iyi ilaçtır’’ diyen Kocaeli Büyükşehir’in uzman psikologları, sosyal etkinlik ve oyun alanında depremi yaşayan çocuklarla oyunlar oynuyor. Psikologlar, depremzede yetişkinlere de psikolojik ilk yardımda bulunuyor.

 

YARALAR SARILMAYA ÇALIŞILIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kahranmaraş’ta yaşanan iki büyük depremin ardından sarsıntılardan en çok etkilenen yerlerden olan Hatay’ın Defne ilçesinde görevlendirilmişti. Başkan Büyükakın ve beraberindeki ekibin ilçeye ayak basmasından bu yana depremin yaralarının sarılması için çok önemli adımlar atıldı. Arama kurtarma, alt yapı, içme suyu, gıda, çadır kent ve sahra hastanesi çalışmaları devam ederken, depremden en çok etkilenen çocukların oyunla iyileştirilmesi için de Defne’de ilk olarak Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nin bahçesinde özel bir çadır hazırlandı.

 

OYUNUN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Depremden en çok etkilenen, en çok korkan ve kaygıya kapılan kuşkusuz ki çocuklar. Bir gecede yaşadıkları mutlu yuvalarından olan çocuklar, hem kayıpların acısını yüreklerinde hissediyor, hem de bu yeni duruma alışmaya çalışıyor. Bu noktada çocukların yaşanan bu felaketi psikolojik olarak en hafif şekilde atlatmaları için oyunun iyileştirici gücü büyük önem taşıyor. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı uzman psikologlar da deprem bölgesinde hem çocukların hem de yetişkinlerin ruhundaki yaraları sarmaya çalışıyor.

 

PSİKOLOJİK İLK YARDIM

Büyükşehir’in depremden etkilenen çocuklar için okul bahçesine kurduğu sosyal etkinlik ve oyun alanına gelen çocuklar, uzman psikologlar eşliğinde gün boyu oyunlar oynayıp, resim yaparak deprem olgusundan bir nebze de olsa uzaklaşıyor. Büyükşehir’in uzman psikologları, çocuklarla gün boyu yakından ilgilenirken, onlarla iyileştirici oyunlar oynayıp, resimler çiziyor. Uzman psikologlar talep gelmesi durumunda yetişkinler için de psikolojik ilk yardım uyguluyor.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5