banner10

KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI’NIN 48'İNCI YIL DÖNÜMÜ GÖLCÜK’TE KUTLANDI

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 48’incı yıl dönümü ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Barış ve Özgürlük Bayramı, Gölcük’te düzenlenen törenle kutlandı.

KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI’NIN 48'İNCI YIL DÖNÜMÜ GÖLCÜK’TE KUTLANDI

 

KKTC Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde, Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi önündeki meydanda tören düzenlendi. Törene Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Ana Üs ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Aziz Bakıoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şube Başkanı Mehmet Aslan, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Gölcük Temsilcisi Mehmet Uğur, Ak Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, MHP İlçe Başkanı Derya Çavdar, CHP İlçe Başkanı Fikret Gürel, gazi dernekleri üyeleri ile vatandaşlar katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende; Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, şehit ve hayatını kaybeden gaziler için dualar edildi.

 

KIBRIS HAREKÂTININ HAKLI GÖSTERGESİ

Törende açılış konuşmasını yapan Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şube Başkanı Mehmet Aslan: “Kıbrıs adasının etrafında geniş petrol ve doğalgaz yatakları bulunmaktadır. Küresel ve emperyalist güçler dikkatlerini bu bölgeye kaydırmışlardır. Bu nedenle Kıbrıs adasının önemi, eskiye göre daha da artmıştır. Bu durum; Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs müdahalesinde ne denli haklı olduğunu göstermektedir. Türk ordusu; Türk milletinin özü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin teminatıdır” dedi.

 

TARİHİ SÜRECİN TERSİNE ÇEVRİLDİĞİ İLK HAREKÂT

Kıbrıs harekâtının tarihi önemine değinen Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ise, “Harekâta özü itibarıyla baktığımız zaman; 1939 yılında Hatay’ın Türkiye’ye katılması sonrasında, yavru vatanın barış yoluyla ana vatana katılması, milletimizin güveni açısından, oradaki kardeşlerimizin kurtarılması açısından büyük önem taşıyan, tarihi süreç açısından baktığımızda da, 1683 Viyana Muhasarası sonrası 1699’da Karlofça Antlaşması ile başlayan sürecin tersine çevrildiği ilk olaydır. Kıbrıs; batmayan bir uçak gemisi olarak askeri yönden önemlidir. Bunun yanında; karasuları, münhasır ekonomik bölge, kıta sahanlığı ve mavi vatandaki hal menfaatlerimiz yönünden de önemlidir. Bunların yanında; ekonomik yönden de; çok önemli olduğunu yaşadığımız son yıllarda gördük. 1974’teki harekâta katılan ve şehit olan kahraman şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, 1071’den bu yana bu toprakların vatan olması için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Allah Türk milletini, devletini ilelebet payidar eylesin. Ordumuzu da; karada, denizde ve havada daimi muzaffer eylesin” diye konuştu.

 

BİZ KIBRISLI SOYDAŞLARIMIZ HER ZAMAN YANINDAYIZ

Harekât öncesinde Kıbrıs Türkleri’nin katliam derecesine ulaşan zulümlerle karşı karşıya kaldığını belirten Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, “Harekât ile kahraman ordumuz çok kısa süre içerisinde adada etkinliği ele almak suretiyle soydaşlarımızı, oradaki vatandaşlarımızı, Rum mezaliminden kurtardı. Biz Kıbrıslı soydaşlarımız her zaman yanındayız. Dün böyleydi, bugün böyle, bundan sonra da böyle olacak. Kesinlikle şer odaklarının emellerine ulaşmasına müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu. 

 

“ADAYA BARIŞ GELMİŞTİR AMA MÜCADELE BİTMEMİŞTİR”

Son olarak söz alan AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ise şu ifadeleri kullandı: “Tüm adaya barış getirmek üzere, ama öncelikle; soydaşlarımıza yönelik zulmü sonlandırmak adına yapılan bir harekâttır Kıbrıs Barış Harekatı. Allah’a çok şükür, bugün adaya barış gelmiştir ama mücadele bitmemiştir. Hem havada, hem karada, hem de denizde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, savunma sanayimizi geliştirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz: Barış getirmek, hem içerdeki hem de dışardaki tüm terör örgütleriyle mücadele etmek için.”

 

DAVETLİLERE MADALYA TAKDİM EDİLDİ

Konuşmaların ardından Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi tarafından törene katılan davetlilere; Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 48'incı yıl dönümüne özel hazırlanan madalyalar takdim edildi. Tören lokma ikramı ile sona erdi.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5