Kocaeli’nin, ilk ve tek Otizm Spor ve Yaşam Evi’ni aileler çok sevdi!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, ilk eğitim sezonunun başladığı Otizm Spor ve Yaşam Evi’nde otizmli bireyler ve aileleri ile bir araya geldi.

Kocaeli’nin, ilk ve tek Otizm Spor ve Yaşam Evi’ni aileler çok sevdi!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, ilk eğitim sezonunun başladığı Otizm Spor ve Yaşam Evi’nde otizmli bireyler ve aileleri ile bir araya geldi. Aileler, merkezin çocuklarına fiziksel, sosyal ve psikolojik anlamda büyük katkı sunduğunu ifade ederek İzmit Belediyesi ve paydaşlara teşekkür etti

Haziran ayında resmi açılışı yapılan, Kocaeli’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan İzmit Belediyesi Otizm Spor ve Yaşam Evi, ilk eğitim dönemine başladı. Birden fazla paydaşla Otizm Spor ve Yaşam Evi’nin hizmet kalitesini güçlendiren İzmit Belediyesi, merkezde 50 otizmli bireye eğitim veriyor. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de çocuk sağlığı uzmanı ve Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hüseyin Aktürk ve KOÇDER Kurucu Başkanı Özel İlkin Kılıçaslan ile birlikte Otizm Spor ve Yaşam Evi’ni ziyaret ederek otizmli bireyler ve aileleriyle bir araya geldi. 

HÜRRİYET, “PAYDAŞLARIMIZ YOLUMUZU AYDINLATIYOR”

Başkan Hürriyet, “Bugün Otizm Spor ve Yaşam Merkezi’nde hem çocuklarımızı ziyaret etmek hem de ailelerle görüşmek istedik. Malum daha çok yeniyiz ama çok şükür güzel bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Kocaeli Üniversitesi’nin, Kocaeli Tabip Odası’nın ve KOÇDER’in paydaşlığında devam ediyor olmak yolumuzu aydınlatıyor. Otizm Spor ve Yaşam Evi’mizi Haziran ayında faaliyete açmıştık. Tabii bu kısa süreye rağmen ailelerden çok ciddi ilgi gördü. Çok ciddi bir başvuru aldık. Bir komisyon kurduk ve kabul süreci başlattık. Bu komisyonda Kocaeli Üniversitesi’nden, Kocaeli Tabip Odası’ndan ve KOÇDER’den temsilcimiz var. İlk etapta başvuruları alanında uzmanlar değerlendiriyorlar. 

“50 OTİZMLİ BİREY EĞİTİM ALIYOR”

Dr. Hüseyin Aktürk’e çok teşekkür ediyorum. Bu konudaki öncülüğü bizim için çok kıymetli. Alanında uzman isimlerin öncülük etmesi bu merkezi daha değerli kılıyor, daha profesyonelleştiriyor. İçerisine birçok teçhizat koyuyoruz ama bunu uzman ellerde yaptığımızda çok daha kıymetli oluyor. Ayrıca Kocaeli Üniversitesi’ne değerli hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Onlar da bu kentin çocukları için çok büyük bir sorumluluk almış oldular. Değerli komisyonumuzun değerlendirmesinden sonra şu anda 50 otizmli birey ve çocuğumuz eğitim sezonuna başladı. 

“ÖZEL ALANLAR VE PROGRAMLAR OLUŞTURUYORUZ”

Engelli grupların hepsinin ihtiyacı farklı. Fiziksel gelişimlerine katkı sunacak uygulamalar farklı. Biz engel gruplarını birbirine karıştırmadan özel alanlar ve programlar oluşturmaya çalışıyoruz. Otizm Spor ve Yaşam Evi ayrı YADEV ayrı, Alzheimer Yaşam Evi ayrı grupların ihtiyaçlarına cevap veriyor. Biz buraları yaşam evi olarak nitelendiriyoruz. Bu merkez otizmli bireylerin sosyal, fiziksel ve ruhsal gelişimlerini destekleyen çok önemli bir merkez. Çalışma arkadaşlarımız çok emek sarf ediyor. 

“AİLELER DE MEMNUNİYETLERİNİ BELİRTTİ”

Burada duyu bütünleme, özel eğitim ve sportif faaliyetler aracılığıyla bu bireylerin tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Aileler de bu potansiyellerin, iş yapma becerilerinin, zihinsel gelişimlerinin ilerlemesi ve hayat standartlarının yükselmesine katkı sunduğuna dair geri dönüşlerde bulundular. Bu da bizler için kıymetli. Dolayısıyla hem otizmli bireylerimiz hem ailelerimiz için önemli bir yaşam alanı. Tabi aileler için de bir dönüşüm programı. Onların sorumlulukları ağır. Ailelere de güzel programlar, atölyeler düzenlemek istiyoruz. Onların da hayatlarını kolaylaştırmak gerekiyor. 

“KISA SÜREDE GÜZEL BİR ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜK”

Merkezin bahçesi de kapalı alanı da diğer bütün rehabilitasyon merkezlerinin ücretsiz kullanımına açık. Biz burayı bütün halk kullansın istiyoruz. Bu merkezle birlikte güzel bir ödüle layık görüldük. Otizm Spor ve Yaşam Evi’miz Marmara Belediyeler Birliği, Maruf (Marmara Urban Forum) İyi Uygulama Çarşısı/Good Practise Showcase “İyi Uygulama Örnekleri” arasına girerek yerel yönetimlerde yer alması gereken örnek uygulamalar arasına seçildi. Bu da tabii ki değerli paydaşlarımızın kıymetli katkılarıyla oldu. 

“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bu ödüle bu kadar kısa süre içerisinde layık görülmek işimizi iyi yaptığımızı gösteriyor. Tüm paydaşlarımıza ve çalışma arkadaşlarıma tekrardan teşekkür ediyorum. Bu yalnızca bir proje değil bizim için gelecek ve umut vizyonu. Bu anlamda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Daha kapsayıcı daha adil bir dünya sunma yolunda büyük adımlar atmaya devam edeceğiz. Merkezimiz için katkı sunan İzmit halkına da çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

AKTÜRK, “BAŞVURU KABUL SÜRECİNDE TİTİZLİKLE ÇALIŞILDI”

Çocuk sağlığı uzmanı ve Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hüseyin Aktürk, “Merkeze öğrenci seçim aşamasında hem Tabip Odası olarak hem de çocuk sağlığı uzmanı olarak burada bulunmam istendi. Ben de memnuiyetle kabul ettim. Komisyonda seçimler son derece objektif ve titizlikle yapıldı. Çalışan öğretmenler çok özverili. Merkezin kendisi zaten çok güzel ve ulaşılabilir. Şu anda ihtiyaçlara çok güzel cevap verecek şekilde çalışmalar yürütülüyor. Umuyoruz ki ilerde çok daha iyi seviyelere gelecektir. Hastalar ve aileleri adına çok teşekkür ediyorum. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nın emekleri çok fazla. Kendilerine de çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

KILIÇASLAN, “TÜRKİYE’DE İLKLERDEN BİRİYİZ”

Komisyonda yer alan KOÇ-DER kurucu başkanı Özel İlkin Kılıçaslan, “Eğer aileler mutluysa çocuklarımıza karşı daha verimli oluyoruz. Çocuklarımız da mutlu oldukları zaman ailelerimiz de mutlu oluyorlar. Gerçekten çok güzel bir merkez oldu. Türkiye’de sadece otizm üzerine ilklerden biriyiz. Bu örneklerin daha artmasını diliyorum. Çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5