banner10

 “Obezite Önlenmesinde Ve Tedavisinde Öncelik Yaşam Şekli Değişikliğidir.”

Kocaeli Şehir Hastanesi Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları hekimi Uzm. Dr. Seda Erem Basmaz 4 Mart Obezite Günü hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 “Obezite Önlenmesinde Ve Tedavisinde Öncelik Yaşam Şekli Değişikliğidir.”

Dr. Erem Basmaz” Obezite,  Dünya’ da sıklığı giderek artan ve sağlığı olumsuz yönde etkileyen  bir hastalıktır.  Şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği, kan yağlarında yükseklik, karaciğer yağlanması ve buna bağlı olarak siroz gelişimine neden olabilir. Obezite oranları erişkinlere benzer şekilde çocuklarda da artmaktadır. Ülkemizde ise sıklığı %30 olan kritik sınırı aşmıştır. “ dedi.

Açıklamalarına devam eden Dr. Seda Erem Basmaz “Obezite daha çok enerji alımının artmasıyla beraber enerji harcanmasının azalmasına bağlı gelişmektedir. Daha nadir sebepler ise hormonal bozukluklar ve genetik hastalıklardır. Obezite önlenmesinde ve tedavisinde öncelikle yaşam şekli değişikliği önerilir.  Beslenme tedavisinde kişiye, hastalığına uygun planlamalar yapılmalıdır.  Tedavinin başarısında hastanın uyumu oldukça önemlidir.   Sonrasında ilaç tedavileri denenebilir. Kilo verebilmek için tek tip diyetleri ve besinsel takviyelerini kesinlikle önermiyoruz. Bu tarz girişimler tam tersine başta karaciğer olmak üzere organların sağlığını tehlikeye atabilir.  Doktor ve diyetisyen kontrolünde sağlıklı kilo vermenin yolu her zaman sağlıklı beslenmeden geçmektedir. “ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5