Yerel Yönetimler Çalıştayı işbirliği adımlarıyla sona erdi

İzmit Belediyesi ev sahipliğindeki Kadın Kooperatifleri ve Yerel Yönetimler Çalıştayı işbirliği adımlarıyla sona erdi

Yerel Yönetimler Çalıştayı işbirliği adımlarıyla sona erdi

İzmit Belediyesi ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) iş birliğiyle iki gün boyunca devam eden Kadın Kooperatifleri Çalıştayı Türkiye’nin farklı bölgelerinden 14 belediye ve 37 farklı kadın kooperatifinin katılımı ile gerçekleştirildi

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) iş birliğiyle düzenlenen Kadın Kooperatifleri Çalıştayı, İzmit Dernekler Yerleşkesi’nde 14 belediye ve 37 farklı kadın kooperatifinin katılımıyla gerçekleşti. Ekonomist, Gazeteci, Yazar Meliha Okur’un moderatörlüğünde kooperatifler ve yerel yönetimler arasında bağı güçlendirmeyi hedefleyen çalıştay, iki günün sonunda tamamlandı.

İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ SUNULDU

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in konuşmalarıyla başlayan Kadın Kooperatifleri Çalıştayı’nda, kadın kooperatiflerinin toplumsal cinsiyet eşitliği ve yerel kalkınma alanlarında iyi uygulama örnekleri sunuldu. Ayrıca kurulacak işbirliklerinin kadın kooperatiflerinin güçlenmesi ve belediyelerin çalışmalarının etkinliğinin artması ve yaygınlaşması açısından sağlayacağı katkılar ele alındı. 

İLK KOOPERATİFİN KURULDUĞU GÜN OLAN 21 ARALIK TARİHİNDE SONA ERDİ

Çalıştay sırasında kadın kooperatifleri ile yerel yönetimlerin eşit paydaşlar olarak birbirini güçlendirecek şekilde işbirlikleri kurabilmeleri için ilkeler ve katılım mekanizmaları belirlendi. Dünyadaki ilk kooperatifin kurulduğu, Dünya Kooperatifçilik Günü olan 21 Aralık tarihinde tamamlanan çalıştay sırasında, kadınların liderliğinde kooperatiflerin yerelde ekonomik ve toplumsal dönüşüme katkısının altını çizildi. Daha iyi bir dünya için yerelden küresele iş birliğine hazır oldukları mesajı verildi.

“KADINLAR GÜZEL BİR HİKÂYE YAZDI”

Çalıştay’ın çok başarılı geçtiğini vurgulayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Ben varım ve üretiyorum” diyen kadınlarla birlikte kadın kooperatifleri ve yerel yönetimler İzmit’te çok güzel bir hikâye yazdı. Bu hikâyenin yazarı da ne mutlu ki bizzat kadınlar. Kadın Kooperatifleri Çalıştayı’mız da; bu hikâyelere, bu başarı hikâyelerine bir yenisini ekledi, kooperatifler ve belediyeler arasındaki iş birliğinin bundan sonra daha da güçleneceğini düşünüyorum. Biz İzmit Belediyesi olarak gerek Çınar Kadın Kooperatifi ile olan çalışmalarımız, gerek İzgim ve daha birçok projemizle kadınları yerel yönetim olarak desteklemeye devam ediyoruz. Tüm katılımcılara, buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

KADIN KOOPERATİFLERİ VE YEREL YÖNETİMLER ÇALIŞTAYINA KATILANLAR

Altındağ Üreten Kadınlar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Adana Büyükşehir Belediyesi, Akhisar Belediyesi, Akhisar Kadın Kooperatifi, Alaşehir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Altınbelde Altınova ve Beldeleri Antalya Büyükşehir Belediyesi, Atakum Belediyesi, Atakum Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi (ATAK), Bala Kesikköprü Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Balçova Kadın Kooperatifi, Bereketli Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Beypazarı Kınalıeller Lazzet Atölyesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Biga Kadın Kooperatifi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Girişimci Kadınlar Kooperatifi, Çay Üretim ve İşletme Kooperatifi, Çavuşköy Orman Perileri Kadın Kooperatifi, Çeşme Kadın Kooperatifi, Çınar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Çiğli Belediyesi, Daneriz Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Devrek Merkez Dedeoğlu ve Çolakpehlivan Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Gönen Merkez Tuzakçı Hasanbey Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Hanımeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Her Ev Bir Atölye, İlk Adım Kadın Kooperatifi, İznik Üreten Kadın Girişimci İşletme Kooperatifi, Kalecik Hanımeli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Karamürsel Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Kartal Belediyesi, Kedi Kadın Emeğini Destekleme İşliği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, KEDV, Korkuteli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Kurtköy Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Lotus Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Maltepe Belediyesi, Merkezefendi Belediyesi, Merkezefendi Kadın Kooperatifi, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersinden Kadın Kooperatifi, Orman Perileri Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, POTLAÇ, Seyhan Belediyesi, Seyhan Üreten Kadınlar Kooperatifi, Tomurcuk Kooperatifi, Trakyam Üreten Kadın Kooperatifi, Tuzlukçu Belediyesi, Urla Kadın Kooperatifi, Zembul Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Zeytindalı Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatif, Ortanca Kadın Kooperatifi, Kalayık Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifi

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5