Kocaeli’de, Tıbbi ve Aromatik Bitki Hasadı, başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen "Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi" (TABİP) kapsamında

Kocaeli’de, Tıbbi ve Aromatik Bitki Hasadı, başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen "Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi" (TABİP) kapsamında, il genelinde 1140 dekar alanda biberiye, nane, melisa ve kekik yetiştirilmekte. Geçen yıl dikilen ve olgunlaşan kekiklerin hasadı şimdi başladı. Kocaeli'de tasarlanan ve üretilen römork yüklemeli aromatik bitki hasat makinesiyle, bitkilere zarar vermeden seri bir şekilde hasat gerçekleştiriliyor.

Bu projeyle çiftçilere destek sağlanırken, tarımsal kalkınmaya katkıda bulunulması hedefleniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın öncülük ettiği projede, kadın çiftçilere de istihdam imkanı sunuluyor ve tarımsal üretimin artırılması amaçlanıyor. Üretilen tıbbi ve aromatik bitkiler, ilaç, takviye gıda ve kozmetik sektörlerinde kullanılmak üzere değerlendiriliyor.

TABİP projesi çerçevesinde dikim yapılan alanlar sigortalanırken, tarımsal faaliyetler uluslararası standartlara uygun olarak organik sertifikalandırma sürecinden geçiyor. Büyükşehir Belediyesi'nin teknik destekleri ve Sekapark A.Ş. tarafından sağlanan eğitimlerle çiftçilere danışmanlık hizmeti sunuluyor.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5