Başkan Büyükakın: Yıkılan vergi dairesinin, yerine park yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Sörler Okulu’nun önünde bulunan eski vergi dairesinin yıkılması sonrasında boşalan alanla ilgili önemli bir karar aldıklarını açıkladı.

Başkan Büyükakın: Yıkılan vergi dairesinin, yerine park yapılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Sörler Okulu’nun önünde bulunan eski vergi dairesinin yıkılması sonrasında boşalan alanla ilgili önemli bir karar aldıklarını açıkladı. Başkan Büyükakın, bölge esnafının otopark taleplerini dikkate aldıklarını ancak yapılan değerlendirmeler sonucunda bu alanın otopark olarak değil açık alan olarak kullanılmasına karar verdiklerini belirtti. Kamulaştırma işlemleriyle birlikte bölgeye ayrıca otopark yapacaklarını ve esnafın ve vatandaşların bu ihtiyacını karşılayacaklarını söyledi.

Tepecik Mahallesi’ndeki eski vergi dairesi binasının ağır hasarlı olması nedeniyle 2022 yılında boşaltıldığını ve yıkımının tamamlandığını hatırlatan Başkan Büyükakın, bu alanda açık alan oluşturulmasıyla bölgeye yeni bir yaşam alanı kazandırılacağını ifade etti. Ayrıca, otopark ihtiyacını karşılamak amacıyla bölgeye ayrıca otopark yapılacağını ve bu sayede bölge esnafının ve vatandaşların park sorununun çözüme kavuşturulacağını belirtti. Bu kararın bölge halkı için hayırlı olmasını dileyen Başkan Büyükakın, yapılan çalışmaların bölgenin gelişimine katkı sağlayacağını vurguladı.

 

BÖLGE ESNAFI OTOPARK OLMASINI İSTEDİ

Kocaeli’nin önemli tarihi mekanlarından biri olan Sörler Okulu’nun kaderini belirleyecek açıklamayı da Başkan Büyükakın yaptı. Kent kamuoyunun merakla beklediği açıklamayı eski vergi dairesinin bulunduğu alanda yapan Başkan Büyükakın, binanın yıkılmasından bu yana alanla ilgili tartışmaların devam ettiğini söyledi. Özellikle bölge esnafının yoğun otopark talebinin olduğunu vurgulayan Başkan Büyükakın, “Yer altına inmenin bir takım zorlukları vardı. Tarihi mekan olması nedeniyle Anıtlar Kurulu ile görüşüldü. Anıtlar Kurulunun kabul edeceği bir proje yazıldı. Tarihi okulun da restore edilmesi ve kültür amaçlı fonksiyon yüklenmesini düşünüyoruz. Kütüphane olarak kullanılması için de Kültür Bakanlığının çalışması devam ediyor” dedi.

 

KADINLARIN TALEPLERİ DİKKATE ALINACAK

Başkan Büyükakın, “Arkadaşlarımız otoparkı başka bir alanda yapmaya çalışıyorlar. Burada ise bir açık alan bırakarak çalışma yapılacak. Çok büyük maliyetleri olmadan bir meydan olarak kullanılacak. Buraya gelecek insanlara hizmet edecek bir mekan haline gelecek. İmar değişikliğini askıya alacağız ve açık alan düzenlemesi yapacağız. Bu alan bölgeye hareketlilik getirecek, meydan, çay bahçesi olarak kullanılacak. Kadınların taleplerini dikkate alarak çalışma yapacağız. Biliyorsunuz hemen bir alt cadde Cumhuriyet Bulvarı. Biz burayı Cumhuriyet Bulvarı’nın devamı olacak bir mekan olarak planlayacağız” şeklinde konuştu.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5