Kartepe Teleferik, Hattında seferler başladı.

Kocaeli’nin kış turizminde önemli bir merkezi olan Kartepe, uzun yıllardır beklenen teleferik projesi ile turizm potansiyelini artırmaya hazırlanıyor.

Kartepe Teleferik, Hattında seferler başladı.

Kocaeli’nin kış turizminde önemli bir merkezi olan Kartepe, uzun yıllardır beklenen teleferik projesi ile turizm potansiyelini artırmaya hazırlanıyor. Şehrin 50 yıllık hayali olan teleferik projesi, sonunda tamamlandı ve bugün itibariyle vatandaşların hizmetine açıldı. Yapılan kontrollerin ardından güvenliği sağlanan teleferik, ilk gününde yoğun ilgi gördü.

Vatandaşlar, teleferik hizmetinden ücretsiz olarak yararlanarak Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarası eşliğinde Samanlı dağlarının zirvesine ulaşmanın keyfini çıkardı. Derbent istasyonuna akın eden ziyaretçiler, doğanın güzelliklerini kuşbakışı izleme fırsatı buldu. Kartepe Teleferik Projesi, bölgenin turizm potansiyelini artırarak hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekecek gibi görünüyor.

Ayrıca, teleferik projesinin bölgeye olan ilgiyi artırarak Kartepe'nin tanıtımına da büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor. Kartepe Teleferik Projesi, bölgenin kış turizmi potansiyelini artırarak ziyaretçi sayısını artırması bekleniyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kış turizm merkezi Kartepe’de inşa edilen Kartepe Teleferik, Hattında seferler başladı.Kocaeli büyükşehir Belediye Başkan Tahir Büyükakın tarafından 15 Nisan Pazartesi gününe kadar ücretsiz şekilde hizmet verilecek

Kartepe Teleferik, Hattında seferler 15 Nisan Pazartesi gününe kadar ücretsiz şekilde hizmet verecek teleferiğin ilk yolcuları Kartepe Köseköylü Bektaş ailesi oldu. Alihan ve Esma Bektaş çifti, 1 yaşındaki kızları Mila ile birlikte Kartepe Teleferiğinin ilk yolcuları oldu. Çift kızlarıyla birlikte unutulmayacakları bir yolculuk deneyimi yaşadı.

 UNUTULMAYACAK YOLCULUK

Teleferiğin kent için önemli bir proje olduğunu belirten Alihan Bektaş, “Eşim ve kızımla birlikte ilk günden teleferiğe binmek istedik. Bizim için sürpriz oldu. İlk yolcusu olduk. Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzarası eşliğinde güzel bir yolculuk yaptık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Şehrimiz için önemli bir hizmet ifadesini kullandı.

 9 BİN 736 METRE UZUNLUĞUNDA

Kartepe Teleferik, Hattında, gidiş dönüş toplam 9 bin 736 metre uzunluğunda ve yükseklikleri 32 ila 45 metre arasında değişen 16 adet direk üzerinden sefer yapıyor. Türkiye’de en yüksek direklere sahip teleferik hattı olma özelliğini taşıyan Kartepe Teleferiği 10’ar kişilik 73 adet kabinle, Derbent ile Kuzuyayla arasında hizmet veriyor. 14 dakika sürecek yolculuk boyunca ağaçların arasından değil üzerinden geçilerek 331 rakımından 1421 rakımına ulaşılıyor.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5