Yuvacık Barajına, Sapanca Gölü'nden su takviyesi

Kocaeli'nin içme suyu kaynağı olan Yuvacık Barajı, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte su seviyelerinin düşmesiyle alarm vermeye başladı.

Yuvacık Barajına, Sapanca Gölü'nden su takviyesi

Kocaeli'nin içme suyu kaynağı olan Yuvacık Barajı, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte su seviyelerinin düşmesiyle alarm vermeye başladı. Barajın tam doluluk kapasitesi 51 milyon 13 bin metreküp iken, mevcut durumda sadece 38 milyon 690 bin metreküp su kaldığı belirtildi. Doluluk oranı yüzde 90'lardan yüzde 76'ya düşen barajda suyun azalmasıyla birlikte İSU (İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi) acil önlemler almaya başladı.

İSU yetkilileri, Yuvacık Barajı'ndaki su seviyesinin düşmesi üzerine Sapanca Gölü'nden su takviyesi yapılmasına başlandığını açıkladı. Yapılan açıklamada, Sapanca Gölü'nden pompalar aracılığıyla sağlanan suyun, Kullar İçme Suyu Arıtma Tesisi'nde arıtıldıktan sonra şehir abonelerine sağlıklı bir şekilde iletilmekte olduğu ifade edildi. Bu süreçle birlikte Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmının Sapanca Gölü'nden karşılanmaya başlandığı vurgulandı.

Yuvacık Barajı'nın su seviyesindeki düşüş ve alınan önlemler, Kocaeli'de su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi konusunda önemli bir uyarı niteliği taşıyor. Yetkililer, vatandaşların su kullanımında tasarruf sağlamaları ve bilinçli tüketim alışkanlıkları edinmeleri konusunda uyarılarda bulunuyor.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5