Uzaya dair her şey GTÜ’ de konuşuldu

Türkiye’nin uzay programına dair her şeyin konuşulduğu ARTEMIS, GTÜ’de yapıldı. GTÜ Havacılık ve Uzay Kulübü tarafından 24-25 Şubat tarihleri arasında Uzay Günleri: ARTEMIS etkinliği gerçekleştirildi.

Uzaya dair her şey GTÜ’ de konuşuldu

Türkiye'nin Uzay ve Roketçilik Sektörünün önde gelen kurumlarının yer aldığı bu etkinlikte, kurumların yanı sıra Türkiye'nin dört bir yanından Roket, Model Uydu ve Rover takımları da fuaye alanında kendilerini tanıtmak üzere standlarını Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ)’de açtı.

UZAYDAKİ TÜRKİYE KONUŞULDU

GTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde birbirinden özel ve deneyimli konukların olduğu etkinliğe GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’da katıldı. Etkinlikte 24 Şubat Perşembe günün ilk oturum konuğu olan Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım Ay çalışmalarındaki güncel gelişmelerden ve %100 milli hibrit roketimizin yapım aşamasında olduğundan bahsetti. İkinci oturum konuğu olan Tübitak Sage Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş TÜBİTAK SAGE’nin çalışmalarında kullandığı alt sistemleri, misyon ve hedeflerinden bahsederek merak edilen soruları cevaplandırdı. Üçüncü oturum konuğu olan DELTAV Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu Türkiye özelinde Ay projesi için geliştirilen katı yakıtlı roketten ve bu platformun Dünya’daki muadilleri arasında maliyet ve teknik açıdan ön sıralarda yer aldığını aktardı. Dördüncü oturum konuğu olan Roketsan Uzay Sistemleri Müdürü Mehmet Ali Ak Roketsan ’nın uzay sistemleri alanında yaptığı çalışmalar hakkında konukları bilgilendirdi, aynı zamanda roketlerin ateşlenmesi ve uzaya çıktığında nasıl yörüngeler izlediği konusuna değindi. Beşinci oturum konuğu olan TÜBİTAK Uzay Başuzman Araştırmacı Banu Çiçek Aydın HALE projesinden bahsedip, 2023’ de Türksat 6A uydusunun ve aynı yıl içerisinde İmece yer gözlem uydusunun atılacağından söyledi. Günün son oturumu Türksat Genel Müdür Yardımcısı Selman Demirel ile sonlandı. Demirel, oturumda gençlere yönelik çalışma programlarından bahsederek TÜRKSAT uydu tarihçesi hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

UZAYA YOLCULUK KONUŞULDU

Etkinliğin ikinci günü 25 Şubat tarihinde ilk gün oturumu Guhem Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu ile başladı. Mirahmetoğlu Milli Uzay Programının da hedefi olan insan kaynaklarını çoğaltmak gerektiğinden ve Guhem’de de bu durumu düzeltmek adına küçük yaşlardan itibaren uzay farkındalığı oluşturma çalışmalarını aktardı. İkinci oturum konuğu Plans Genel Müdür Yardımcısı Özdemir Gümüşay şirketin üzerinde çalıştığı 3 uydudan ve 1.’sinin SpaceX Falcon 9 roketi ile uzaya gönderileceğini söyledi. Üçüncü oturum konukları Uket Genel Sekreteri Gizem Gül Aktekin ve Yarışma Ana Koordinatörü Bahadır Onur Güdürü Uket’in hedef ve çalışmalarından bahsettiler, aynı zamanda temmuz ayında gerçekleştirecekleri yarışmanın detaylarını belirterek, merak edilen soruları cevaplandırdılar. Dördüncü oturum konukları sosyal medya platformu olan Uzay Çağında Yolculuk ekibinin kurucusu Doğukan Koçoğlu ve ekip üyesi Anıl Anayurt insanlığın Ay’a dönüşü başlığı ile konuşmalarını gerçekleştirdiler. Günün beşinci oturumu Dijital İçerik Üreticisi Ayhan Tarakcı ile oldu. Ayhan Tarakcı komplo teorilerinden ve bu teorilerin her dönem değişmekte olduğundan, üreticilerin bunlardan büyük paralar kazandığından bahsetti. Günün son oturumu Astronom Yaren Bektaş ve Fizik bölüm öğrencisi Edanur Şirin’nin ötegezen, keşif yöntemleri ve yaşanabilirlik koşulları hakkında yaptığı konuşma ile son buldu.

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5