banner10

Yoksul Ülkelere Bakın Depremin Adı Ölümdür

6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız Maraş Depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum.

Yoksul Ülkelere Bakın Depremin Adı Ölümdür

Yoksul Ülkelere Bakın Depremin Adı Ölümdür

“İMARTTIK” yada “İMAR AFFI ENKAZ ALTINDA KALMIŞTIR”

6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız Maraş Depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Depremzedelerimize de bundan sonraki yaşamlarında sabırlar ve kolaylıklar diliyorum. 1999’da depremi Kocaelinde yaşamış biri olarak acılarını anlıyor ve maddi ve manevi desteğe hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Evet büyük bir felaket yaşadık. Çok ama çok büyük iki depremi 9 saat arayla peş peşe yaşamak acımızı daha da arttırdı. Depremin açtığı yaraların devletin ve halkımızın işbirliği ile aşılacağından eminim.

Ancak bazı konuları konuşmanın şimdi tam zamanı. Mesela artık yeter demek lazım.

Artık yeter. İmar ve Barış kavramları bir daha yan yana gelmesin. İmar Affı bir daha kesinlikle konuşulmasın. Çünkü “İmar Affı” Maraş Depreminin enkazı altında kalmıştır.

Daha önce 2012’de uygulamadan kaldırılan ancak 2019’a kadar yeniden yürürlükte tutulan imar affı, kanunda her ne kadar afet bölgelerindeki yapılaşmaya dikkat edeceksin dese de sonuç ortada.

Madem ki yıkılan binaların % 98’i 1999 Gölcük Depreminden önce yapılan binalardır; o zaman bunların yüzde kaçı imar affından faydalanmış açıklanmalı. Aslında çok da açıklama yapılmasa da sonuç ortada ama bunu bilmek bizi doğru ve tutarlı bilgiye götürecektir. Şu istatistiği devlet halkıyla paylaşmalıdır: Yıkılan binaların, ağır hasarlı binaların ve orta hasarlı binaların yüzde şu kadarı imar affından faydalanmıştır. Bu binaların şu kadarı Gölcük depreminden önce şu kadarı da Gölcük Depreminden sonra yapılmıştır. Yıkılmış, ağır hasarlı ve hasarlı binaların şu kadarı yeni yapılan binalardır.(Diyelim ki son  beş senede yapılan binalar yeni bina olsun)

Bizim İmar Affı kanununa değil İmar Hakkı kanununa ihtiyacımız var. Devlet, halkını depremden koruyacak bir İmar Kanunu için harekete geçmelidir. Barınmanın temel bir hak olduğu yasalara açıkça işlenmelidir. Depreme dayanıklı binalar inşa etmenin sorumluluğu her ne kadar müteahhidlerde ise bunun kontrol mekanizmasının başında yani yetkisinin başında devlet vardır. Fıratta kapsa bir kurt koyunu misali; bir müteahhidin yaptığı hilekarlığın sorumluluğuna ortaktır bu süreci yönetenler.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023, 13:51

Körfez Gazetesi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner5